Zaporijya Teknik Üniversitesi

Zaporijya Teknik Üniversitesi

Zaporijya Teknik Üniversitesi ; Ukrayna Üniversiteleri arasında öğrencilerimizin yoğun olarak tercih ettiği kurumlardan olan ..

;Zaporijya Teknik Üniversitesi

Sokak Görünümü

Üniversitenin Konumu

Zaporijya Teknik Üniversitesi ; Zaporizhia şehri, Ukrayna’nın güneydoğusunda yer almaktadır. 1792 yılında bir Yunan kolonisi olarak kurulmuş ve Kılıç Kolonisi olarak anılmıştır. 1876’da şehir, Ukrayna Kazak Hetmanate’in üçüncü başkenti oldu. Şehir aynı zamanda Yunan Kasabası olarak da bilinir, çünkü erken tarihi boyunca birçok Yunan burada yaşamıştır. Zaporizhia adı, ‘kalın sis’ anlamına gelen Slav zapor ve ‘nehir’ anlamına gelen іzha’dan türetilmiştir. Ukraynaca’da isim Запоризія şeklinde yazılır. Bazen ZU veya ZZ olarak kısaltılır.

Zaporizhia Üniversitesi tarihi şehir merkezinde yer alır; Dnipropetrovsk tren istasyonundan uzak değildir. Üniversitenin kampüsündeki birçok bina 1900 ve 1930 yılları arasında mimar Viktor Suprun tarafından inşa edildi. Bu binalar kırmızı tuğla ve beyaz mermer süslemelerle neoklasik tarzdadır. Ana meydandaki merkezi saat kulesi, 35 metre çapında ve 35 metre yüksekliğinde dokuz katlıdır. 1911 ve 1913 yılları arasında müteahhit Nikolay Khokhabulsky tarafından 180.000 $ maliyetle inşa edildi. Üniversitede ayrıca Ukraynalı ve Rus sanatçıların birçok eserinin yer aldığı bir sanat müzesi bulunmaktadır.

Üniversitenin kurucusu, Berlin Üniversitesi’nde filozof Karl Hegel’in vesayeti altında eğitim görmüş olan Hetman Ivan Franko’dur. Franko, bu önde gelen alimi onurlandırmak için yeni üniversitesine onun adını verdi; daha sonra Karl-Hegel-Universitat Würzburg olarak biliniyordu. Ukrayna 1991’de Sovyetler Birliği’nden bağımsız olduğunda, adını Universytet imeni Zaporozhia (Zaporizhia Üniversitesi) olarak değiştirdiler. Ayrıca üniversitenin renklerini maviden altına çevirdiler. Bu birkaç nedenden dolayı oldu; bunun bir nedeni mavinin Sovyetler Birliği ile ilişkilendirilmesiydi, altın ise hem Ukrayna hem de İngiliz geleneğinde refahı temsil ediyor.

Üniversitenin yedi fakültesi mühendislik, beşeri bilimler, hukuk, ekonomi, bilgi teknolojileri, doğa bilimleri ve sosyal bilimlerden oluşuyor . Bu fakültelerin altında yirmiden fazla bölüm, sağlık ve beden eğitimi gibi diğer fakültelerde de kırktan fazla bölüm bulunmaktadır. Ayrıca, belirli alanlarda doktora ve yüksek lisans gibi lisansüstü dereceler sunan dört enstitü bulunmaktadır. Her yıl yaklaşık 10 bin öğrenci bu üniversitedeki derslere katılmak için geliyor.

1876’daki kuruluşundan bu yana, bu teknik üniversite, yüksek kaliteli öğretim sistemi ve büyük ulaşım merkezlerine yakın konumu nedeniyle muazzam bir şekilde büyüdü. Günümüzde, her yıl derslere katılan 10 binden fazla öğrencisi ile Ukrayna’nın en büyük üniversitelerinden biridir. Gençler arasında çok popüler olduğu için, diğer şehirlerden popüler spor takımlarına ev sahipliği yaparken daha büyük kalabalıkları barındırmak için yeni bir stadyum inşa edildi.

Adres: Katip Mustafa Çelebi mahallesi – Mavi Han İstiklal Caddesi No: 49 D:kat:5 Taksim/İstanbul

Telefon: (0212) 709 87 09 iletişim için tıklayınız.

Eurostar İnstagram

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!