Ternopil Tıp Üniversitesi

Ternopil Tıp Üniversitesi

Ukrayna’nın iç kesimlerinde yer alan yaklaşık olarak 220.000 kişilik bir nüfusa sahip şehri olan Ternopil’de yer alan Ternopil Tıp Üniversitesi 1957 yılında kurulmuş olması ile bilinmektedir. Sizlerde dilerseniz Ternopil Tıp Üniversitesi dahilinde iyi bir lisans eğitimi alabilirsiniz. Bu alanda yapılacak olan çalışmalar ile ilgili ya da gerekli evraklar ile ilgili detayları öğrenmek isterseniz öncelikli olarak 0212 244 66 00 numaralı telefonu arayarak bu alanda konu ile ilgili ayrıntılı bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

Ternopil Tıp Üniversitesinde verilmekte olan eğitimler Rusça, İngilizce ya da Ukraynaca dilleri ile beraber verilmektedir. Sizlerde bu alanda detaylı bir şekilde çalışmalarınızı yürütmek isterseniz öncelikli olarak lise ya da lise dengi bir okuldan mezun olmuş ve Ternopil Tıp Üniversitesi dahilinde kayıt işlemlerini yaptırmış olmanız gerekiyor. Rusça, İngilizce ya da Ukraynaca dillerinden bir tanesi ile ilgili olarak k

apsamlı bir şekilde bilgiye sahip değilseniz sizi bir yıl sürecek olan hazırlık eğitimi süreci bekliyor olacaktır. 10 aylık hazırlık programında İngilizce, Ukraynaca ve Rusça dil dersleri ve kimya, informatik, fizik ve biyoloji düzey yükseltme dersleri verilmektedir. Dersler 1 Kasım’da başlamaktadır.

Hazırlık programını başarıyla tamamlayan öğrenciler, Tıp, Eczacılık ya da Dişçilik Fakülteleri’ne kabul edilirler. Fakat Rusça, Ukraynaca ya da İngilizce bilginiz yeterli düzeyde ise akıcı bir aksana sahip bir şekilde konuşabiliyor, konuşulanları anlayabiliyor ya da cevaplandırabiliyorsanız sizi doğrudan tercih etmiş olduğunuz bölümler dahilin iyi bir lisans eğitimi almanız sağlanmaktadır.

Ternopil Tıp Üniversitesi bünyesinde yer alan bölümlere bir bakacak olursak;

  • Tıp Bölümü
  • Diş Hekimliği Bölümü
  • Eczacılık Bölümü
  • Hemşirelik Bölümü
  • Morfoloji Bölümü
  • Tıbbi ve Biyolojik Enstitüsü Bölümü
  • Sağlık hijyen Bölümü
  • Patolojik Bölümü

Sizlerde dilerseniz bu bölümlerin birinde iyi bir şekilde lisans eğitimi alabilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak bir takım şeyler gerekiyor;

  • Lise ya da lise dengi bir okuldan bir diplomaya sahip olmalısınız. Bu diploma ile beraber Euro star yurt dışı eğitim merkezi başvuru ofisi bu alanda sizler için yukarıda yazmış olduğumuz bölümler dahilinde tercih etmiş olduğunuz alan ile ilgili olarak kayıt işlemlerinizin gerçekleştirilmesini sağlayacaktır.
  • Sağlıklı olmalısınız. Ukraynada eğitim almak için öncelikli olarak bir Ukrayna vizesine ihtiyacınız olacaktır. Bu alanda gerekli olan şey ise Türkiye Cumhuriyeti Sağlık bakanlığına bağlı bir sağlık kuruluşunda yer alan heyetten aids olmadığınıza dair bir sağlık raporu gerekmektedir. Alacağınız bu raporun doğrudan tercüme işlemlerini gerçekleştirerek noter huzurunda onaylanmasını sağlanmanız ve bunun akabinde ise kaymakamlık tarafından da onaylanmasını sağlamanız gerekiyor.

Uluslar arası İlşkiler Bölümü’nin temel hedeflerine bakacak olursak;

Değişim Programları: Bölüm, kuramsal ve klinikle ilgili konulara ilgi duyan bilim insanları, yerli halk, vatandaşlar ve öğrencilerin eğitim ve değişim programlarının düzenlenmesinde rol oynamaktadır. UİB yabancı bilim insanlarını, öğretmenleri ve sağlık uzmanlarını davet etmektedir. Öğrencilerin ve Ternopil Devlet Tıp Üniversitesi’ndeki profesörlerin uluslar arası eğitim deneyimlerini biriktirmektedir. Dolayısı ile sizlerde bu programlar dahilidne Ukrayna’da Ternopil Tıp Üniversitesi dahilinde kaliteli bir şekilde lisans eğitimi almanız sağlanacaktır.

Ortak araştırma programları: UİB cerrahi, yanık bilim, bulaşıcı hastalıklar, ortopedi ve vurukbilim, gastroenteroloji, onkoloji, teletıp, tıp kimyası, pediatri, dâhiliye, kamu sağlığı gibi farklı tıbbi bilimlerde ortak araştırma konuları oluşturulmasına yardım etmektedir. Üniversiteler arasında yapılmakta olan bu çalışmalarda öğretim görevlileri ve öğrenciler yapacakları araştırmalar ile beraber kaliteli işlere imzalar atmaktadır.

Sizlerde bologna eğitim sistemi dahilinde kaliteli bir şekilde eğitim görebileceğiniz Ternopil Tıp Üniversitesi dahilinde aldığınız belgelerinizi dilerseniz Türkiye’de dilerseniz bir çok Avrupa ülkesinde kullanabileceksiniz.

Sokak Görünümü

Üniversitenin Konumu