Odessa Tarım Üniversitesi

Odessa Tarım Üniversitesi

Odessa Tarım Üniversitesi 1818 yılında kurulmuş olup, ilk kurulduğundan bu yana başarılı bilimsel çalışmalara imza atmıştır. Tarımsal ekonominin gelişmesi amacıyla kurulan üniversite hizmete başladığı yıldan bu yana hizmet çıtasını sürekli olarak bir adım daha yukarıya taşımıştır. Amacı yüksek nitelikli kalifiye eleman yetiştirmek olan üniversite, 2001 yılında adını değiştirerek bugünkü unvanını hak kazanmıştır.

Üniversitede Toplam 6000 öğrenci bulunmakta olup, bunların 2800 adedi tam zamanında Eğitim görmektedir. Üniversitede başarılı bulunan Öğrencilerin farklı nitelikli burslar verilmekte, ayrıca bilimsel çalışmalara katılan öğrencilerin hibe desteği ile eğitimleri desteklenmektedir. Kurumda şu anda mevcut 390 öğretim görevlisi hizmet vermekte, bunlardan 32 tanesi doktor 165 tane aday olmak üzere toplamda 40 Profesör görev almaktadır. Üniversite kurulduğundan bu yana 40000 öğrenci mezun vermiştir.

    Odessa Tarım Üniversitesi’nde 7 fakülte ve 36 bölüm bulunmaktadır. Hazırlık bölümünde öğrencilere hazırlık eğitimi sunulmakta, bu eğitim sadece dil amaçlı olmayıp mesleğin temel eğitimi de hazırlık sınıflarında verilmektedir.

Odessa Tarım Üniversitesi fiziksel açıdan bakıldığında bir üniversite öğrencisinin ihtiyaç duyabileceği tüm özelliklere sahiptir. Eğitim binalarının son teknoloji ile hazırlanması, öğrencinin sosyal faaliyetlerini ortam hazırlamak amacıyla kurulmuş olan spor salonları, öğrenci kulüpleri, konferans salonları, sinema salonları ve tam donanımlı bilgisayar Salonu da mevcuttur. Bologna kriterlerinin benimsendiği Odessa Tarım Üniversitesi‘nde öğrencinin eğitimini derslik ortamından ziyade pratik olarak uygulama yapabileceği çiftliklerde, şarap imalathanelerinde, et işleme tesislerinde, veteriner laboratuvarlarında, Mühendislik tesislerinde ve sanayi üslerinde olması hedeflenmektedir ve bu yönde daimi çalışmalar mevcuttur.

     Odessa Tarım üniversitesi öğrencileri sadece eğitim hayatı ile değil, aynı zamanda sosyal etkinlikler sayesinde eğlenceli zaman geçirebilmektedir. Spor kulüpler ve öğrenci kulüpleri ile bağlantı halinde bulunan yönetim, öğrencilere eğlenceli zaman geçirme olanağı sunmakta ve bu sayede öğrenciler boğucu okul ortamı yaşamak durumunda kalmamaktadır

Odessa Tarım Üniversitesi günümüzde globalleşen dünya düzenine ayak uydurarak sadece Ukrayna değil, tüm yabancı ülkelerden de öğrenci kabul edebilmektedir. Bu özelliği Türkiye’de bulunan ve taban puanlama uygulaması nedeni ile istediği üniversitede eğitim alamayan öğrencileri de kendine çekmektedir. Tarım ve tarımsal faaliyetler alanında Kariyer yapmak isteyen birçok genç beyin bu nedenle Odessa Tarım Üniversitesi‘nin tercih etmekte, bu tercih ile öğrenci aynı zamanda düşük maliyet ile eğitimini tamamlayabilmektedir.

     Odessa tarım Üniversitesi’nde eğitim almak isteyen fakat bu yönde nasıl bir atılım gerçekleştireceğine karar veremeyen öğrencilere en büyük destek Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı’ndan gelmektedir. Eurostar uzun yıllardan beri Ukrayna’da ve dünyanın farklı bölgelerindeki üniversitelerinde gerçekleştirmiş olduğu güçlü bağlantılar sayesinde öğrencilere kayıt kabul aşamasında ve eğitim sürecinde destek sağlamaktadır. Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı alanında zirveyi temsil eden Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı, Odessa Tarım Üniversitesi‘ni tercih eden üniversite adaylarına da en sağlıklı ve en hızlı biçimde yol göstermektedir.

Sokak Görünümü

Üniversitenin Konumu