Donetsk Ulusal Üniversitesi

Donetsk Ulusal Üniversitesi

Donetsk Ulusal Üniversitesi 1900’lü yılların başında, ülkenin yüksek eğitim talebini karşılama amacı ile kurulmuştur. Eğitim hizmeti vermeye başladığı ilk günden bu yana her geçen yıl hizmet kalitesini bir adım daha yukarı çıkarmış ve günümüzde Ukrayna üniversitelerinin yıldızı konumuna gelmiştir.  Ülkedeki en yoğun öğrenci nüfusuna sahip eğitim kurumları sıralamasında üst sıralarda yer alan kurumdan günümüze kadar çok sayıda öğrenci mezun olarak iş hayatında adından söz ettirmektedir.

     Donetsk Ulusal Üniversitesi, Unesco tarafından hazırlanan ve koruma altına alınan yüksek eğitim kurumları arasındadır. Geçmişinde ve günümüzde incelendiği zaman sayısız bilimsel etkinliğe imza attığı görülmektedir. Konferans ve seminerler ile daha fazla adını duyuran kurumda her biri kendi alanında isim yapmış profesörler, doçentler ve öğretim görevlileri eğitim hizmeti sunmaktadır. Ayrıca Donetsk Ulusal Üniversitesi teknoloji açısından da Avrupa’nın sayılı üniversiteleri arasında yer almaktadır.  Bilgisayar donanımlı sınıf ve laboratuvarlar haricinde uygulama atölyeleri ve açık hava alanları ile öğrencinin sadece kâğıt üzerinde ders görmesinin önüne geçilmekte ve uygulanabilir eğitim alması amaçlanmaktadır.

Donetsk Ulusal Üniversitesi yükseköğretim öğrencisine hem bilimsel eğitim vermenin hem de sosyal bir öğrencilik hayatı yaşayabilmesinin yolunu açmaktadır. Öğrencinin çeşitli etkinlikler ile ilgisi bilgiye çekilmekte ve odaklanması sağlanmaktadır. Ayrıca kampüs içinde yer alan spor ve öğrenci kulüpleri daimi olarak üniversite yönetimi ile ikili diyalog içinde bulunup öğrencilerin sosyal faaliyetlerine zemin hazırlanmaktadır. Ayrıca konser ve festivaller ile öğrencisini stresini boşaltması ve eğitimine odaklanabilmesine olanak sunulmaktadır.

Donetsk Ulusal Üniversitesi 4. seviye akreditasyon aşamasında eğitim sunması bakımından tüm Avrupa ülkelerinde ve dünyanın önemli merkezlerinde eğitimi kabul görmektedir.  Mavi diploma ile mezun olan öğrenci iş hayatına istediği bir noktada başlayabilir ve daha hızlı yükselmesinin önü açılabilir. Ayrıca okul yönetiminin desteklediği öğrenci değişimi programları sayesinde öğrencinin dünya görüşünün genişlemesine ve farklı ülkelerde eğitim görmesine etki edilmektedir.

Donetsk Ulusal Üniversitesi’nin diğer bir avantajı da ekonomik yönden öğrenci ve ailesini sıkıntıya sokmamasıdır. Çünkü eğitim harç ücretleri minimum düzeydedir ve yıl içinde iki taksit ile ödeme imkânı mevcuttur. Bunun dışında gerek kampüs içinde gerekse şehir merkezinde hayat Türkiye ile mukayese edilemeyecek kadar ucuzdur. Bu sebeple öğrenci düşük bir bütçe ile eğitim giderlerini yeme içme ulaşım konaklama ve sosyal hayat giderlerini karşılayabilir.

     Donetsk Ulusal Üniversitesi ile bağlantı halinde olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı bu seçkin kurumda eğitim almak isteyen lakin nasıl bir yol izlemesi gerektiğine karar veremeyen öğrencilere danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Konusunda lider durumunda olan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı öğrencinin bölüm tercihinden okula kayıt kabul işlemlerini ivedilik ile ve sağlıklı şekilde tamamlamasına yardımcı olur ve eğitim sürecinde de öğrencinin başı sıkıştığında arkasında desteğini hisseder.

Sokak Görünümü

Üniversitenin Konumu