Ukraynada Eğitim Sistemi

Ukraynada Eğitim Sistemi

Ukrayna’da kaliteli bir eğitim alma fikrine ne dersiniz? Hem ekonomik hem de kaliteli bir eğitim alabilmek için Ukrayna Üniversitelerini tercih edebilirsiniz. Ukrayna’da Eğitim Sistemi Avrupa eğitim sistemine uygun bir şekilde yürütülmektedir. Ukrayna Üniversiteleri sınavsız öğrenci alımı yapmaktadır. Bu sebeple kendi ülkelerinde sınava girmek istemeyen öğrenciler Ukrayna Üniversitelerini tercih ederek başarılı bir üniversite eğitimi alma fırsatını yakalamaktadır.

Ukrayna’da Eğitim Sistemi çerçevesinde 1 yıl hazırlık eğitimi 4 yılı lisans eğitimi olmak üzere 5 yıllık bir üniversite eğitimi sunulmaktadır. Teknik alanlarda uzmanlık eğitimi alan kişiler 1.5 yıl boyunca eğitim almaya devam etmektedir. Ukrayna Üniversitelerinde lisans eğitiminin yanı sıra yüksek lisans eğitimi de verilmektedir. Yüksek lisans eğitimi 2 yıl sürmektedir. Bir yıl hazırlık eğitimi alan kişiler yüksek lisansta Rusça diliyle eğitim görmektedir. Ukrayna Üniversitelerinde doktora yapmak isteyen kişiler 3-6 yıl boyunca doktora eğitimi almaktadır.

Cazip Lisans Eğitimi

Yüksek kalitede gelişmiş bir üniversite eğitimi sunan Ukrayna son zamanların eğitim alanında sık sık tercih edilen ülkelerinden biri haline geldi. Ukrayna’da Eğitim Sistemi UNESCO ve Avrupa Birliği kriterlerine göre oluşturulduğundan dolayı Avrupa standartlarında bir eğitim alabilirsiniz.

Ukrayna Üniversitelerinde Rusça ve Ukraynaca dillerinde eğitim verilmektedir. Ancak bazı bölümlerde İngilizce dilinde de eğitim verilebilmektedir. Ukrayna Avrupa Birliği tarafından imzalanan Bologna sözleşmesine dahildir. Bu nedenle Avrupa Birliği’nde geçerliliği olan Mavi Europass diploma vermektedir. Ukrayna Üniversitelerinden mezun olan öğrenciler Mavi Europass diploma sayesinde Avrupa’da birinci kalite diplomaya sahip olmaktadır.

Ukrayna’da Eğitim Sistemi ön uzmanlık, lisans, uzmanlık ve master aşamalarından meydana gelmektedir.  Öğrenciler her dönemi bitirdiklerinde 3 ile 5 arasında testten geçirilmektedir. Bu testleri başarı ile tamamlamış olan öğrenciler yeni bir döneme geçmeye hak kazanacaktır. Ukrayna’da Pazar günleri dışında ders işlenmeye devam etmektedir.

Ukrayna Üniversitelerinde eğitim almaya karar veren öğrenciler hazırlık eğitimine 15 Eylül’den 15 Kasım tarihine kadar başlamalıdır. Hazırlık sınıfı 10 ay süre boyunca devam etmektedir. Hazırlık sınıfında öğrenciler Ukraynaca, Rusça ve İngilizce dillerinden birini seçme hakkına sahiptir.  Ukrayna’da yüksek standartlarda dil öğrenme fırsatına sahip olabilirsiniz. Bölüm eğitimi Rusça olarak verildiği için Rusça dilini hazırlık sınıfında en iyi şekilde öğrenebilirsiniz.

Sizlerde Ukrayna’da Eğitim Sistemini merak ediyorsanız geç kalmadan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı firmasıyla irtibata geçin. Ukrayna’da eğitim almanın avantajlarını yaşamak ve aklınıza takılan tüm soruları sorabilmek için Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı sizleri bekliyor.