Donetsk Avrupa Üniversitesi

Donetsk Avrupa Üniversitesi

Donetsk Avrupa Üniversitesi 1930 yılında kuruldu. Kuruluşundan bu yana zaman içinde değişim göstererek ancak gelişimden geri kalmadan hizmet vermeye devam etti.  Doğu Avrupa’nın parlayan eğitim yıldızı olmayı başaran seçkin eğitim kurumu, zaman içinde hizmet anlayışından ödün vermeden ilerlemesini sürdürdü. Günümüzde yükseköğretim deyince ilk akla gelen üniversiteler arasında yer alan bu seçkin akademi her yıl sayısız öğrenciye eğitim ocağı olmakta, bir o kadar da öğrenciyi tam donanımlı olarak başarı ile mezun edip, iş hayatına ulaştırmaktadır.

     Donetsk Avrupa Üniversitesi son yıllarda sadece Ukrayna ile sınırlı kalmadan dünya genelinden öğrenci kabul etmektedir. Kabul ettiği her öğrenciye aynı ihtimam ile yaklaşan kurum içinde günümüzde 40 ülkeden öğrenci, eğitim hizmeti almaktadır. Bu ülkeler arasında Türkiye’de bulunmakta ve her yıl Türkiye’deki eğitim sisteminden memnun olmayan öğrenci adayı, üniversite sınavına girmeden Donetsk Avrupa Üniversitesi’ne başvurmaktadır. Sınav puanı koşulu bulunmayan bu üniversite, tercih aşamasındaki öğrencilere kolaylık sağlamaktadır.

     Donetsk Avrupa Üniversitesi eğitim başarısını dünyaya kanıtlamış kurumlardan biridir. Avrupa üniversiteleri birliği üyesi olan kurum 4. seviye akreditasyon uygulaması ile eğitim sunmaktadır. Ayrıca kurum içindeki eğitim kadrosu incelendiğinde her biri kendi alanında üstün başarılara imza atmış öğretim görevlilerine sahip olduğu görülmektedir. Profesör, doçent ve akademisyenler üzerinde aldığı sorumluluğun farkında olarak eğitim vermektedir. Öğrencinin ilgi alanını yakalayarak dikkatini eğitimine odaklanması amaçlamakta ve genellikle başarılı olunmaktadır.

Donetsk Avrupa Üniversitesi öğrencinin hayalini kurduğu bir üniversite hayatı vaat etmektedir. Günümüz koşullarında ekonomik olarak her öğrenci sıkıntı yaşayabilir, ancak Ukrayna genel olarak ekonomi yönünden bocalama dönemindedir ve bu sebeple yaşam koşulları Türkiye’den çok daha ucuzdur. Yeme, içme, konaklama, ulaşım ve sosyal hayat yönünden çok konforlu bir öğrencilik hayatı, Türkiye koşullarından çok daha düşük bir maliyet ile gerçekleşmektedir. Ayrıca Donetsk Avrupa Üniversitesi eğitim harç bedelleri de diğer Avrupa üniversiteleri ile mukayese edilmeyecek kadar düşüktür. Yurtdışıda eğitim alma hayali olan birçok genç birey ekonomik koşullar nedeni ile buna cesaret edemez iken Donetsk Avrupa Üniversitesi öğrencilere çok daha ucuza ve çok daha konforlu öğrencilik hayatı sunmaktadır.

Donetsk Avrupa Üniversitesi Türkiye’den bazı aracı kurumlar ile bağlantı halindedir. Bu aracı kurumlar içine en çok ilgi göreni ise Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı kurumudur.  Çünkü uzun yıllardır bu alanda hizmet veren kurum yurtdışıda eğitim alacak öğrenci adayının beklentilerini ve buna mukabil ilgili eğitim kurumunun prosedürlerini doğru şekilde bilmektedir. Bu sebeple Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı ile anlaşan öğrencinin okul ile yapılacak ikili yazışmaları, kayıt kabul işlemlerini hızlı ve sağlıklı biçimde tamamlanmaktadır. Diğer taraftan öğrencinin ulaşım ve konaklama ihtiyacına da en makul çözümler üretilebilmekte, böylece öğrencinin üzerindeki baskı hafifletilmektedir ve öğrenci kendini yalnız hissetmemektedir.

Sokak Görünümü

Üniversitenin Konumu